Klinika Pulsmed od wielu lat zajmuje się świadczeniem usług z zakresu chirurgii plastycznej.
Wykorzystanie komórek macierzystych w chirurgii plastycznej czy regeneracyjnej to patrzenie w przyszłość.
Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową - lipofiling, jest procedurą mogącą zastąpić tradycyjną metodę polegającą na wszczepieniu implantów piersi. Metoda ta stosowana od wielu lat polega na uzupełnieniu piersi o własna tkankę tłuszczową.
W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu niż przy typowym lipofilingu, opracowano nowoczesną metodę w której podaje się do piersi tłuszcz wzbogacony o komórki macierzyste ADSC wyodrębnione z tkanki tłuszczowej pacjenta - metoda CAL (Cell Assisted Lipotransfer) jest metodą nową, a Klinika Pulsmed jest jednym z pierwszych w Polsce ośrodków, w którym wykonuje się tego typu zabiegi.
Dzięki wzbogaceniu tłuszczu o komórki macierzyste uzyskane efekty są bardziej trwałe, a jednorazowe wszczepienie tłuszczu może być znacznie większe niż przy tradycyjnym lipofilingu. Następuje ujędrnienie i powiększenie biustu bez potrzeby wprowadzania w piersi implantów, które zawsze stanowią element obcy dla ciała. Ponadto, jak przy standardowym lipofilingu jednoczasowo wykonuje się u pacjentki liposukcję, pozbywając się tkanki tłuszczowej z miejsc newralgicznych dla wyglądu (np.: z fałd brzucha lub z bioder).
Uzyskujemy wtedy podwójny efekt, usuwamy zbędną tkankę tłuszczową modelując sylwetkę a z drugiej strony pozyskujemy tkanki i komórki macierzyste, które można wykorzystać w leczeniu wielu schorzeń lub poprawić swój wygląd.
Wykonujemy zabiegi zarówno z zakresu tradycyjnej chirurgii, jak i chirurgii plastycznej z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii komórek macierzystych. Najczęściej wykonywane są następujące zabiegi:
Liposukcja za pomocą Body Jet Evo Liposukcja za pomocą urządzenia Body Jet Evo polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej za pomocą kaniul ze strumieniem płynu, którego ciśnienie można dopasować do różnej struktury tkanki tłuszczowej. Dzięki temu, możliwe są: wybiórcze usuwanie komórek tłuszczowych oraz ochrona tkanki łącznej, naczyń i nerwów. Podczas zabiegu lekarz operator wprowadza w tkankę tłuszczową kaniulę ze strumieniem płynu, który uwalnia komórki tłuszczowe, nie niszcząc przy tym bardziej włóknistych struktur nerwów czy naczyń krwionośnych. Istotną zaletą Body Jet jest niespotykana dotychczas możliwość uzyskania nieuszkodzonych komórek tłuszczowych, które mogą następnie zostać wykorzystane do reimplantacji. Pozyskane w ten sposób komórki stosuje się m.in. do powiększania piersi, modelowania pośladków, rekonstrukcji piersi po zabiegach mastektomii, wypełniania zmarszczek czy likwidowania ubytków i uszkodzeń ciała powstałych w wyniku wypadków. Uzyskany w procesie odsysania tłuszcz jest bowiem naturalnym, a co za tym idzie, najbezpieczniejszym wypełniaczem. Materiał ten daje też gwarancję na utrzymanie się wypełnienia w modelowanych obszarach, co mogło stanowić problem przy stosowaniu tkanki tłuszczowej uzyskanej inną metodą. Body Jet przynosi lepsze efekty, niż ma to miejsce w przypadku innych technik liposukcji, a sam zabieg jest mniej inwazyjny. Efekty zabiegu: - miejscowa redukcja tkanki tłuszczowej - wymodelowana sylwetka - możliwość wykorzystania odessanego tłuszczu do powiększania piersi, modelowania pośladków, rekonstrukcji piersi po zabiegach mastektomii, wypełniania zmarszczek czy likwidowania ubytków i uszkodzeń ciała powstałych w wyniku wypadków - wolumetria twarzy - powiększenie ust
Liposukcja - jest to zabieg polegający na usunięciu z ciała pacjenta (poprzez odessanie) zbędnej tkanki tłuszczowej. Liposukcja jest zabiegiem pozwalającym zmniejszyć objętość i ilość tłuszczu w danym obszarze, a ponadto pozwala na kształtowanie sylwetki i poprawę wyglądu. Osiągnięcie idealnej figur jest skomplikowane i wymaga wielkiego zaangażowania. Niektóre obszary ciała są bardzo trudne w naturalnym kształtowaniu. Liposukcja jest rozwiązaniem, które umożliwia w sposób kontrolowany pozbyć się niedostatków sylwetki. Zabiegi liposukcji dzięki nowoczesnym technologiom medycznym stają się coraz bardziej powszechne i dla wielu osób są szansą na spełnienie marzeń o idealnie wyrzeźbionej sylwetce. W naszym szpitalu liposukcja wykonywana jest przy użyciu nowoczesnej aparatury medycznej. Wykonujemy liposukcję metodami: ultradźwiękową (Vaser Lipo), klasyczną (SAL - Suction Assisted Liposuction) oraz klasyczną z zastosowaniem modelowania komórkami macierzystymi ADSC.
Plastyka powiek ma na celu usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych i dolnych oraz tzw. "worków pod oczami". Dla większości z nas wygląd jest bardzo istotny, tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Poprzez poczucie atrakcyjności zwiększają się nasze szanse na osiągnięcie sukcesu. Operacja plastyki powiek przeprowadzana jest jednak nie tylko z przyczyn kosmetycznych mających na celu poprawę wyglądu pacjenta, ale niekiedy jest konieczna dla polepszenia funkcji powiek.
Powodami, dla których najczęściej przeprowadza się operację plastyki nosa są wrodzone lub pourazowe skrzywienia przegrody nosowej oraz ogólne niezadowolenie z jego kształtu. Wady budowy nosa mogą powodować zaburzenia w oddychaniu, które w następstwie dają szereg innych dolegliwości - senność, zmęczenie, czy bóle głowy. Objawy te zwykle szybko ustępują po operacji przynosząc ulgę pacjentowi. Ponadto, nos ma bardzo duże znaczenie dla wyglądu twarzy. Dla osób obdarzonych nosem o wielkości lub kształcie, którego nie akceptują, zabieg chirurgii plastycznej ma bardzo istotne znaczenie psychologiczne. Pacjenci po operacji czują się swobodniejsi w kontaktach z innymi ludźmi, lepsi i bardziej dowartościowani.
Zabieg korekty małżowin usznych ma na celu poprawienie wyglądu uszu poprzez właściwe ustawienie małżowiny usznej lub ewentualne wymodelowanie niewykształconych elementów chrząstki uszu. Najczęściej operacje uszu są spowodowane zniekształceniem, bądź nieprawidłowym wyglądem małżowin. Do najbardziej powszechnych powodów, dla których decydujemy się na zabieg są zbyt odstające małżowiny uszne. Ta wada ujawnia się już po urodzeniu dziecka, dlatego większość pacjentów to dzieci. U dzieci taki zabieg można przeprowadzić od około 8 roku życia, kiedy to małżowiny są w pełni wykształcone i ingerencja nie przeszkadza dalszemu rozwojowi.
Liftation - to zabieg nieinwazyjnego liftingu z zastosowaniem nici PDO. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego zabiegu liftingu, terapia ta ma za zadanie usunięcie nadmiaru skóry i fałdów skórnych oraz wymodelowanie danego obszaru ciała. Jednak, w przypadku liftation procedura chirurgiczna jest zastąpiona przez wykorzystanie nici chirurgicznych PDO, których odpowiednie umieszczenie w tkance podskórnej pozwala osiągnąć te same lub lepsze efekty co tradycyjne metody. Użycie nici liftingujących PDO w praktyce polega na wprowadzeniu pod skórę za pomoca specjalnej igły rozpuszczalnych (bioabsorbowalnych) nici, które dzięki swojej strukturze i substancjom z których się składają umożliwiają nieoperacyjny lifting twarzy lub innych obszarów ciała oraz stymulację naturalnych procesów rewitalizacyjnych w skórze. Zabieg liftation trwa około 30 - 40 minut. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, bez potrzeby hospitalizacji. Pierwsze efekty widoczne są od razu po zabiegu, pełne rezultaty natomiast po około 2 tygodniach. Zabieg można powtarzać.
Lifting twarzy to zabieg, którego celem jest usunięcie nadmiaru skóry i fałdów występujących najczęściej w dolnej części twarzy (podciągnięcie skóry twarzy). Zabieg ten poprawia ogólny wygląd, a także niweluje oznaki starzenia. Naturalny proces starzenia się skóry twarzy prowadzi do pojawienia się zmarszczek. Chcąc zatrzymać płynący czas stosujemy drogie kremy i inne środki miejscowe, które mają działanie krótkotrwałe. Stąd bardzo często istnieje potrzeba skorzystania z pomocy chirurga-plastyka. Lifting twarzy można wykonać w sposób tradycyjny - metodami chirurgicznymi, ale również metodą liftation - zastosowaniem nici liftingujących PDO, których użycie daje podobne efekty bez obciążania organizmu skomplikowanym zabiegiem.
Podniesienie piersi
Zabieg pomniejszenia piersi stosowany jest w celu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej i skóry w celu uzyskania mniejszego rozmiaru piersi proporcjonalnego do sylwetki. Zbyt duże piersi mogą być przyczyną zarówno problemów zdrowotnych jak i psychologicznych. Najczęstsze dolegliwości to wady kręgosłupa spowodowane jego nadmiernym obciążeniem, utrudnione oddychanie i problemy przy zwykłej aktywności fizycznej. Zbyt duże piersi mogą zaburzać proporcje sylwetki, powodować, że wydaje się ona zbyt masywna i grubsza niż w rzeczywistości. Ponadto, u kobiet obdarzonych zbyt dużym biustem występują też częste bóle w obszarze piersi, karku i pleców. Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu redukcji piersi jest zazwyczaj najlepszym sposobem na wyeliminowanie tych dolegliwości. Zlekceważenie problemu może doprowadzić do schorzeń, których skutki mogą być nieodwracalne.
Powiększanie biustu ma na celu zwiększenie jego kształtu. Często jednak samo powiększenie nie wystarcza i powinno być połączone z jego podniesieniem i właściwym uformowaniem. O tym jednak decyduje na konsultacji lekarz wraz z pacjentem. Powiększenie piersi może zostać wykonane za pomocą: wszczepienia implantów wszczepienia tłuszczu własnego - lipofiling wszczepienia tłuszczu własnego z zastosowaniem komórek macierzystych - lipofiling + ADSC Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest powiększenie piersi za pomocą implantów. Kształt biustu uzależniony jest od wielu czynników, między innymi wieku czy rasy kobiety. Tylko nieliczne kobiety mogą pochwalić się idealnym i zgodnym z powszechnym stereotypem biustem. Większość narzeka, że jest on zbyt mały lub zbyt duży. Dlatego też coraz częściej kobiety decydują się na skorzystanie z pomocy chirurgicznej i kształtowanie biustu. Większość pacjentek po zabiegu plastycznym piersi czuje się bardziej atrakcyjna i kobieca. Poprzez lepsze poczucie własnej wartości pacjentki czują się również lepiej psychicznie. Umacniają swoją więź z partnerem i z otoczeniem - są bardziej optymistycznie nastawione do życia.
Powiększanie piersi własnym tłuszczem - lipofiling, jest procedurą mogącą zastąpić tradycyjną metodę polegającą na wszczepieniu implantów piersi. Metoda ta stosowana od wielu lat polega na uzupełnieniu piersi o własna tkankę tłuszczową i składa się z dwóch etapów: liposukcji wybranego obszaru ciała, następnie podaniu do piersi tłuszczu. Efekty zabiegu powiększania piersi typowym lipofilingiem - z użyciem własnego tłuszczu są bardzo pozytywne. Następuje ujędrnienie i powiększenie biustu bez potrzeby wprowadzania w piersi implantów, które zawsze stanowią element obcy dla ciała. Ponadto, jednoczasowo wykonuje się u pacjentki liposukcję, pozbywając się tkanki tłuszczowej z miejsc newralgicznych dla wyglądu (np.: z fałd brzucha lub z bioder). Minusem tego zabiegu jest to, że podczas jednokrotnej aplikacji tłuszczu nie można użyć go zbyt dużo, gdyż tłuszcz w tkance musi się "przyjąć". Stąd zdarza się, że zabieg prostego lipofilingu należy powtórzyć dla uzyskania większego rozmiaru piersi. W celu uzyskania lepszego efektu niż przy typowym lipofilingu, opracowano metodę w której podaje się do piersi tłuszcz wzbogacony o komórki macierzyste ADSC wyodrębnione z tkanki tłuszczowej pacjenta - metoda CAL (Cell Assisted Lipotransfer). Metoda CAL (Cell Assisted Lipotransfer) jest metodą nową, a Klinika Pulsmed jest pierwszym w Polsce ośrodkiem w którym wykonuje się tego typu zabiegi. Metodę tą wprowadził jako pierwszy na świecie w 2008 r. Dr Yoshimura. Polega ona na wzbogaceniu graftu tłuszczowego pobranego od pacjenta komórkami macierzystymi ADSC (Adipose Derived Stem Cells). Dzięki wzbogaceniu tłuszczu o komórki macierzyste uzyskane efekty są bardziej trwałe, a jednorazowe wszczepienie tłuszczu może być znacznie większe niż przy tradycyjnym lipofilingu. Dzieje się tak ze względu na to, że tłuszcz dzięki komórkom macierzystym lepiej się "przyjmuje" w piersiach. Prawidłowo przeprowadzony zabieg powiększania piersi zarówno metodami z użyciem implantów, jak i lipofilingiem oraz CAL jest bezpieczny z punktu widzenia onkologicznego. Jednak, zawsze przy kwalifikacji do zabiegu powiększania piersi należy przeprowadzić odpowiedni wywiad rodzinny, badanie USG piersi (lub badanie mammograficzne) oraz, jeśli są do tego wskazania, badania szczegółowe genetyczne konsultowane ze specjalistą onkologiem. Dotyczy to w szczególności pacjentek z grupy ryzyka (obciążenia rodzinne, wiek powyżej 40 roku życia). Zawsze również, po wszelkich zabiegach powiększania piersi standardem powinny być okresowe kontrole piersi.
Abdominoplastyka - plastyka powłok brzusznych jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu pozbycie się fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha, często połączone z jednoczesnym wzmocnieniem mięśni ściany brzucha. W ten sposób zwykle osiąga się efekt spłaszczenia oraz prawidłowego napięcia brzucha. Ponieważ ciąża i nagły spadek wagi, mogą spowodować słabość mięśni a także widoczne zwiotczenia skóry, plastyka brzucha daje szanse skorygować i wyrównać kształt powłok brzusznych znacznie poprawiając efekt estetyczny tego obszaru ciała.
Ginekomastia pochodzi z greckiego słowa "gyne", co oznacza "kobieta", i "mastos", co oznacza piersi, czyli w dosłownym tłumaczeniu "kobiece piersi". Schorzenie to może występować w okresie dojrzewania u młodych chłopców, jak też u dorosłych mężczyzn w czasie przekwitania. Badania dowodzą, że powstaje na skutek rozrostu tkanki tłuszczowej i może być skutkiem chorób genetycznych, endokrynologicznych, czy nawet poalkoholowej marskości wątroby. Zabieg ginekomastii jest szczególnie pomocny dla mężczyzn, u których rozrost piersi stanowi dyskomfort nie tylko psychiczny, ale i estetyczny. Należy jednak wspomnieć, iż efektem zabiegu nie jest idealna sylwetka klatki piersiowej, a usunięcie schorzenia. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoje oczekiwania i skonsultować je z lekarzem przeprowadzającym zabieg. Wspólne rozwiązanie problemu pozwoli osiągnąć właściwy rezultat i satysfakcję z uzyskanych efektów.
Rany po zagojeniu najczęściej pozostawiają po sobie widoczne blizny. Jedne bywają małe, inne zaś duże i nieestetyczne. Zdarza się nawet, że blizny mogą doprowadzić do upośledzenia ruchu lub zaburzeń wzrostu poszczególnych okolic ciała. Na wygląd blizny wpływają różne czynniki mogące wystąpić podczas gojenia, są to np.: ropienia ran, krwiaki, rozejścia się szwów operacyjnych, predyspozycje genetyczne - powstawanie bliznowców. W przypadku mniejszych blizn zwykle wystarczą maści lub kremy z odpowiednimi lekami, pomocny może także okazać się masaż w miejscu powstania zrostu lub jego okolicy. Często jednak, szczególnie w przypadku większych blizn, wymagane jest leczenie zabiegiem plastycznym. Celem takiego zabiegu jest poprawienie wyglądu blizny, a nie jej całkowite usunięcie, które jest zwykle niemożliwe.