pon.-pt. 8 - 18      42 633 32 75   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

PORADNIE

Ortopedia

ORTOPEDIA

Nasi lekarze wykonują zarówno typowe zabiegi z zakresu narządów ruchu, jak i nowoczesne metody z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Jesteśmy jedną z pierwszych w Polsce placówek, która w swoim leczeniu wykorzystuje nowoczesne technologie komórek macierzystych - metodę Adi Stem i metodę Cha Station.

Nowoczesną ortopedię z zastosowaniem komórek macierzystych proponujemy dla następujących schorzeń:

Nasi lekarze wykonują zarówno typowe zabiegi z zakresu narządów ruchu (chirurgii ręki, nóg, stawów skokowych i stóp), jak i nowoczesne metody z wykorzystaniem komórek macierzystych. Jesteśmy jedną z pierwszych w Polsce placówek, która w swoim leczeniu wykorzystuje nowoczesne technologie komórek macierzystych - metodę Adi Stem i metodę Cha Station. Nowoczesną ortopedię z zastosowaniem komórek macierzystych proponujemy dla następujących schorzeń:

Choroba zwyrodniniowa stawów, zapalenia kości i stawów, uszkodzenia ścięgien i więzadeł.

Metoda  pozyskiwania komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, uważana jest za przełom w terapii komórkowej i medycynie regeneracyjnej. Za jej pomocą można leczyć wiele schorzeń. Komórki macierzyste i regeneracyjne coraz częściej wykorzystuje się do leczenia chorób zwyrodniniowych stawów  w ortopedii, urazów ścięgien i więzadeł w medycynie sportowej , chirurgii  rekonstrukcyjnej i  plastycznej, a także medycynie  estetycznej. 

Komórki macierzyste występują u każdego człowieka  ale z upływem lat mamy ich coraz mniej . W naszym organizmie pełnią rolę naprawczą i  rekonstrukcyjną . Wędrują za pośrednictwem krwi po naszym organizmie i ujawniają swoje działanie w miejscach uszkodzeń komórek lub tkanek. Niestety, nasze stawy,  łąkotki i ścięgna  należą do słabo ukrwionych obszarów stąd  trudności organizmu w ich samoistnej regeneracji lub naprawie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów /OA/ jest postępującym procesem uszkodzenia chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości , która wywołuje ból i sztywność stawów. Jest następstwem  przebytych stanów zapalnych , w tym równiez reumatoidalnego, urazów lub drobnych uszkodzeń ,  a czsem po prostu starzenia sie organizmu . Prowadzi to do znacznego fizycznego upośledzenia,  ograniczenia aktywności i jakości życia,  czego nieuchronnym następstwem  jest otyłość , choroby seca i krążenia.  Obecne standardowe leczenie  obejmujące  ćwiczenia, viscosuplementacje, leki p/zapalne i p/bólowe  przynosi jednak tylko ograniczone efekty.  

Najnowsze badania wykazały , że dorosłe  komórki macierzyste pozyskane z tkanki tłuszczowej /ADSCs Adipose Derived Stem Cells/ mogą różnicować się w chrząstki i kości co daje potencjalne mozliwości leczenia w chorobie zwyrodnieniowej stawów (Diekman et al, 2010; Kern i wsp. 2006). Odrastanie chrząstki wykazano na modelach zwierzęcych (Dragoo et al, 2007; Cui i wsp. 2009). Prowadzone badania na ludziach wykazały jego bezpieczeństwo i skuteczność w fazie I i II prób klinicznych z dwuletniej obserwacji (Garcia-Olmo i wsp, 2005; Garcia-Olmo i wsp 2008 i 2009).  Podane dostawowo  dodatkowe  komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej  razem z PRP  dążą  do regeneracji i naprawy uszkodzonych chrząstek stawowych i tkanek , zmniejszenia stanu zapalnego  i bólów stawów.  Proces naprawy trwa kilka miesięcy , ale niektórzy pacjenci stwierdzają poprawę nawet w ciągu kilku tygodni. W leczeniu stanów zapalnych i pourazowych ścięgien i więzadeł /np.  tzw łokieć tenisisty/  komórki macierzyste i regeneracyjne podawane są miejscowo w okolice uszkodzonych struktur.

Metoda Adi Stem stosowana w Szpitalu Pulsmed  w leczeniu stanów zapalnych i zwyrodnieniowych stawów oraz uszkodzeń ścięgien i więzadeł  obejmuje pobranie ok. 50cc tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, wyizolowanie komórek macierzystych  i regeneracyjnych,  ich aktywację przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego PRP i  monochromatycznego światła LED /Adi Light 2/  a następnie podanie bezpośrednio do uszkodzonego stawu lub okolicę uszkodzonego ścięgna.   Niekiedy dodatkowo obejmuje podanie ADRC w kroplowym wlewie dozylnie. Zabiegi wykonywane są  w systemie jednodniowej hospitalizacj , pobranie tkanki tłuszczowe  /liposukcji/  jest wykonywana w znieczuleniu  dożylnym i  miejscowym  /tumescencyjnym/. 

Wszystkie zabiegi wykonywane są przez doświadczonych lekarzy specjalistów z międzynarodowymi certyfikatami uprawniającymi do stosowania technologii Adi Stem . Dr Kowalczyk Zbigniew należy do międzynarodowej grupy badaczy , lekarzy i biotechnologów zajmujących sie opracowywaniem i wdrażaniem standardów terapii komórkami macierzystymi i regeneracyjnymi - Global Stem Cells Network /GSCN/

Klinika Pulsmed jest pierwszym w Polsce ośrodkiem należącym do miedzynarodowej sieci Szpitali i Klinik zajmujących się badaniami i zastosowaniem w terapi komórk ADSC - Global Stem Cells Network /GSCN/

Brak zrostu kostnego to przebytym złamaniu to poważny problem zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Może to bowiem skutkować trwałymi uszkodzeniami aparaty ruchu.

Mówiąc o zaburzeniach zrostu kostnego musimy pamiętać o najważniejszym, a mianowicie o ich powodzie.

Do miejscowych powodów, które mogą utrudniać zrost kostny możemy zaliczyć: zaburzenia krążenia w miejscu urazu, nieprawidłowe nastawienie odłamków, w przypadku złamania wieloodłamkowgo , w którym doszło do przemieszczeń. Kolejną przyczyną może być nieprawidłowe unieruchomienie, a także zbyt krótki czas jego utrzymania(przedwczesne usunięcie opatrunku gipsowego),zbyt szybkie uruchomienie złamanej kończyny ,bądź źle prowadzona rehabilitacja.

Nie bez znaczenia pozostaje również wiek osoby, zupełnie inaczej będzie przebiegała przebudowa tkanki kostnej u dziecka ,a inaczej u osoby starszej.

Standardową procedurą jest unieruchomienie złamanej kończyny w opatrunku gipsowym lub ortezie. Zezwala się na jego usunięcie, gdy badanie RTG potwierdzi, że nie występuje elastyczność i sprężystość w miejscu złamania i nie ma bolesności miejscowej, gdyż świadczy to o tzw. klinicznym zroście. Zdarza się, że ortopeda zmuszony jest podjąć decyzję o operacyjnym zespoleniu złamanej kości bądź jej odłamków, gdy nie widzi szans wygojenia się jej w opatrunku gipsowym. Do takiego zespolenia używa się najczęściej śrub lub specjalnych płytek, które mają zapewnić prawidłowe zespolenie złamanej kości. Są one najczęściej usuwane, po odpowiednim czasie, jednak w przypadku osób starszych często się je zostawia dla ich bezpieczeństwa. Obarczona złamaniem kończyna, już po jej wyleczeniu wymaga często od nas czujności i szczególnej uwagi. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, u których procesy przebudowy nie postępują tak szybko jak u młodszych osób, które dodatkowo obarczone są innymi współistniejącymi chorobami wynikającymi z ich wieku, jak np. osteoporoza , czy zaburzenia krążenia.

Proces przebudowy tkanki kostnej można wspomóc również zabiegami fizykalnymi zarówno w trakcie noszenia opatrunku gipsowego, np. pole magnetyczne, jak również po jego usunięciu. Kolejnym etapem są ćwiczenia, mające na celu przywrócenie siły mięśniowej i ruchomości usztywnionego stawu. Należy pamiętać, iż zanik mięśni w gipsie postępuje bardzo szybko, dlatego wskazane jest, jeśli tylko lekarz wyrazi zgodę, wykonywanie ćwiczeń w opatrunku gipsowym.

Terapia komórkami macierzystymi, którą proponuje Prywatny Szpital Pulsmed daje olbrzymie szanse na szybki powrót do zdrowia. Komórki macierzyste , pozyskane wcześniej z własnej tkanki tłuszczowej i podane bezpośrednio w miejsce złamania, powodują szybsze gojenie, kość w tym miejscy staje się mocniejsza, a proces regeneracji i naprawy następuje dużo szybciej.

Łokieć golfisty, to inaczej zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej,związanego najczęściej z uszkodzeniem przyczepów mięśnia nawrotnego obłego lub mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka. Łokieć golfisty może pojawiać się w każdym wieku,jednak najczęściej dotyczy osób między 40-60 rokiem życia. Jest efektem przeciążenia, w skutek którego dochodzi do powstania stanu zapalnego, którego następstwem jest ból. Najbardziej narażeni są sportowcy: golfiści, osoby grające w tenisa ziemnego, ale również osoby pracujące dużo przy komputerze, mechanicy, czy stomatolodzy.

Łokieć golfisty początkowo objawia się bólem, podczas wykonywania określonych ruchów, ale później jest on obecny również w stanie spoczynku. Może mu towarzyszyć ogólne osłabienie siły mięśniowej w całej kończynie, drętwienie i mrowienie. Leczenie łokcia golfisty sprowadza się do leczenia farmakologicznego, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Często stosuje się również zabiegi fizykalne, krioterapię, a nawet czasowe usztywnienie w opatrunku gipsowym lub ortezie. Ważną rolę odgrywają również ćwiczenia, których celem jest poprawienie ruchomości w stawie.

Terapia komórkami macierzystymi ADSC, którą proponuje Szpital prywatny Pulsmed, daje olbrzymie możliwości szybkiego powrotu do zdrowia. Komórki macierzyste pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej, a następnie podane w chore miejsce, powodują jego regenerację,odżywienie i poprawiają jego ruchomość. Dolegliwości bólowe, które wcześniej towarzyszyły pacjentowi znikają, a komfort życia zdecydowanie się poprawia.

Łokieć tenisisty, to inaczej stan zapalny nadkłykcia bocznego kości ramiennej. I choć sama nazwa wskazuje na, że powinien on dotyczyć osób grających w tenisa, to tak naprawdę odsetek ich jest niewielki, bo zaledwie 10%. Zdecydowanie częściej dotyczy to osób dużo pracujących na klawiaturze komputera,np.informatycy, a także osób wykonujących wzmożone ruchy nadgarstkiem, jak np: wkręcanie. Czynnikami, które dodatkowo predysponują są np: noszenie dużych ciężarów przy wyprostowanych łokciach. Sposób leczenia jest uzależniony od rodzaju i intensywności objawów. Często wystarczy podanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych,i oszczędzanie ręki. Może okazać się konieczne skorzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych,a zwłaszcza masaży. Dobre efekty dają również okłady z lodu lub krioterapia. Czasami ręka wymaga czasowego usztywnienia w opatrunku gipsowym lub ortezie. Terapia komórkami macierzystymi ADSC, którą proponuje Szpital prywatny Pulsmed, daje olbrzymie możliwości szybkiego powrotu do zdrowia. Komórki macierzyste pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej, a następnie podane w chore miejsce, powodują jego regenerację, odżywienie i poprawiają jego ruchomość. Dolegliwości bólowe, które wcześniej towarzyszyły pacjentowi znikają, a komfort życia zdecydowanie się poprawia.

Do urazów mięśni, ścięgien, czy więzadeł dochodzi najczęściej podczas uprawiania dyscyplin sportowych. Nie jest to jednak jedyna okoliczność. Do podobnych urazów dochodzi również z życiu codziennym, przy niefortunnym upadku, potknięciu się, czy nieprawidłowym stąpnięciu. Mówiąc o uszkodzeniach tkanek miękkich musimy pamiętać, że zaliczają się do nich, nie tylko mięśnie i ścięgna. ale również więzadła, czy torebki stawowe. W potocznym języku, gdy dochodzi do tego typu urazów mówi się o naciągnięciu, naderwaniu, skręceniu, czy stłuczeniu.

Dużo gorsze są urazy, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, takie bowiem często wymagają interwencji chirurgicznej, a co za tym idzie dłuższego okresu rekonwalescencji. Wszystkie tkanki miękkie, które ulegają uszkodzeniu bardzo podobnie reagują i dają podobne objawy.

Pierwszym z nich, który się pojawia, to ostry stan zapalny, a co za tym idzie obrzęk, podniesienie temperatury w miejscu urazu, a często całego organizmu. Towarzyszy mu również silny ból w miejscu uszkodzenia, który nasila się w momencie wykonywania ruchów uszkodzoną kończyną. Etap ten trwa ok. 7 dni od wystąpienia urazu.

Drugim etapem gojenia się tkanek miękkich jest faza, nazywana proliferencyjną ,która trwa ok. 3 tygodni od momentu wystąpienia urazu. W trakcie tego czasu dochodzi do wzmożonej produkcji komórek. które odpowiadają za odbudowę uszkodzonych tkanek.

Ostatnim etapem, jest tzw. faza przebudowywania, w trakcie której dochodzi do odbudowy i odżywienia tkanek, które zostały uszkodzone w trakcie urazu.

Postępowanie, które należy wdrożyć bezpośrednio po urazie sprowadza się do dość prostych czynności. Należy zadbać o to, aby chronić uszkodzoną część ciała, najlepiej zaopatrując ją usztywnieniem w opasce elastycznej, a jeśli zajdzie taka potrzeba w opatrunku gipsowym, wskazane jest okładanie miejsca uszkodzonego lodem, dzięki czemu zmniejszy się obrzęk i dolegliwości bólowe. Nie bez znaczenia jest również prawidłowe ułożenie kończyny, wskazane jest by była ona wyżej położona, co zapobiega powstawaniu obrzęków i zmniejsz ryzyko wystąpienia wylewów tzw. krwiaków.

Po usunięciu unieruchomienia należy wdrożyć zabiegi mające na celu przywrócenie sprawności i poprawę funkcjonowania.

Klinika Pulsmed proponuje swoim pacjentom innowacyjną metodę leczenia takich urazów komórkami macierzystymi ADSC, pozyskanymi z własnej tkanki tłuszczowej. Podanie komórek bezpośrednio w zmienione chorobowo miejsce powoduje szybką jego regenerację. Pacjent odczuwa duży komfort przy leczeniu tego rodzaju, powraca szybko do sprawności i normalnego życia.

Zespół bólowy kręgosłupa, czy stawów to inaczej zwany zespół przeciążeniowy. Jest jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych. Jego charakterystyczną cechą jest to, iż dolegliwości bólowe utrzymują się przez dłuższy okres czasu, zmienia się jedynie ich natężenie. Są to bóle dotyczące najczęściej odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. To jednostka chorobowa, która ściśle związana jest z patologią stawów międzykręgowych.

Dolegliwości bólowe jakie im towarzyszą mają najczęściej charakter zmienny, występują najczęściej kilka razy w miesiącu. Bólom, które się pojawiają towarzyszy zazwyczaj nadmierny skurcz mięśni przykręgosłupowych. Charakterystyczną cechą tego bólu jest to,iż jego intensywność uzależniona jest od naszej pozycji. Jest on zdecydowanie większy w pozycji, kiedy leżymy na plecach, a zmniejsza się w pozycji leżenia na brzuchu lub na boku z podkurczonymi nogami. Jego kolejną cechą jest to, iż bardzo często są to bóle promieniujące, najczęściej do pośladka, lub tylnej partii mięśni uda. Jeśli chodzi o odcinek szyjny kręgosłupa bóle te obejmują zazwyczaj okolicę szyi o obręczy barkowych. Zespoły przeciążeniowo-bólowe kręgosłupa mają wiele przyczyn. Możemy do nich zaliczyć :chorobę zwyrodnieniową stawów, niefizjologiczne krzywizny kręgosłupa(zniesienie lub pogłębienie lordozy bądź kifozy),utrzymujący się nacisk na poszczególne odcinki kręgosłupa, ale również zmiany pourazowe i pozapalne. Kolejną, a zarazem bardzo częstą przyczyną występowania zespołów bólowo-przeciążeniowych są tzw. osteofity (zaostrzenia kręgów). Zespoły bólowo-przeciążeniowe kręgosłupa jak i stawów mają również grupę czynników, które możemy nazwać "naturalnymi" mówimy tu o wieku, rodzaju wykonywanej pracy, złym odżywianiu, czy braku aktywność fizycznej. Wszystko to składa się na obraz jaki są zespoły bólowo-przeciążeniowe.

Podstawą do rozpoznania takiego zespołu jest wywiad chorobowy, jaki przeprowadza lekarz z pacjentem, jak również badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, jakim jest RTG.W przypadkach, gdzie zdjęcie RTG nie daje lekarzowi odpowiedzi na postawione pytania, może on zdecydować o wykonaniu bardziej specjalistycznych badań, jakim jest TK czy MRI kręgosłupa.

Leczenie ,to najczęściej metody zachowawcze, mało inwazyjne. Powszechnie stosowane zabiegi rehabilitacyjne w zakresie fizykoterapii, jak i kinezyterapii. Jeśli one nie przynoszą pożądanych efektów wykonuje się blokady dostawowe z leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Podanie komórek macierzystych bezpośrednio do chorego stawu powoduje jego regenerację oraz poprawienie ruchomości. Komórki macierzyste ADSC, które zostały wcześniej pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej przyspieszają znacznie procesy naprawcze, dając tym samym duże zadowolenie pacjentowi. Powrót do sprawności następuje szybciej, a co za tym idzie komfort życia pacjenta zdecydowanie wzrasta.

Zespół cieśni nadgarstka jest to stan chorobowy powstały na skutek utrzymującego się ucisku nerwu pośrodkowego. Wywołany jest najczęściej  poprzez reumatoidalne zapalenie stawów lub specyficzny charakter pracy (np. długotrwałe operowanie myszką). Przyczyną może być również obrzęk nerwu,zaciśnięcie przestrzeni kanału  nadgarstka na skutek zmian zwyrodnieniowych lub pourazowych. Dolegliwości, które dominują w zespole cieśni nadgarstka  to przede wszystkim  mrowienie w okolicy nadgarstka, stopniowy zanik mięśni kłębu, mrowienie palca wskazującego i środkowego, osłabienie odruchu chwytu, problemy z zaciśnięciem ręki w pięść, stopniowe sztywnienie dłoni. Objawy te, szczególnie  dokuczliwe są w nocy, a nasilają się zwłaszcza w pozycji uniesionej ręki do góry, po opuszczeniu powoli mijają. Rano najczęściej występuje mrowienie, które po rozruszaniu ręki stopniowo mija. Często przy zespole cieśni nadgarstka dochodzi do zablokowania nerwu łokciowego, a dokładnie rowka nerwu łokciowego i kanału Guyona na nadgarstku, mówimy wtedy o tzw. Zespole kanału Guyona. sby  u których stwierdzono ucisk jednego nerwu bardzo często są podatne na wystąpienie ucisku  również drugiego nerwu, choć nie musi być to w tym samym czasie. Rozpoznanie stawia się po wykonaniu badania EMG, które określa, który z nerwów jest uszkodzony, na jakim poziomie i w jak dużym stopniu. Leczenie dolegliwości związanych z zespołem cieśni nadgarstka może być zachowawcze bądź operacyjne. Zachowawcze będzie polegało na przyjmowaniu witaminy B6 i pobieraniu zabiegów rehabilitacyjnych. Operacyjne będzie polegało na przecięciu troczka zginaczy i odbarczeniu nerwu.

Terapia komórkami macierzystymi, którą prowadzi Klinika Pulsmed, to innowacyjna metoda przynosząca niesamowite efekty w leczeniu. Daje szansę na odbudowę zmienionego chorobowo stawu, na jego regenerację i na poprawienie jego funkcyjności. Komórki macierzyste ADSC, uzyskane z własnej tkanki tłuszczowej i podane bezpośrednio do stawu odbudowują go i odżywiają. Dolegliwości znacznie się zmniejszają,a co za tym idzie ruchomość i funkcjonalność stawu znacznie się poprawia.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem